Zamaskuj smog!

Wyposażenie prawie 1000 dzieci w profesjonalne maseczki antysmogowe, to główny cel zainicjowanej przez nas ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Zamaskuj Smog!”

Wysokie stężenia pyłów związanych ze smogiem, szczególnie w okresie grzewczym są zagrożeniem dla nas wszystkich. Smog jest wyjątkowo groźny dla dzieci, dlatego nasza Fundacja  postanowiła przeciwdziałać jego skutkom poprzez edukację i profilaktykę.

Pobierz naszą ulotkę informacyjną #zamaskujsmog tutaj.

Do realizacji naszego projektu zaprosiliśmy wybrane szkoły podstawowe z Tarnowa, Krakowa, Lublina i Warszawy. Edukacyjny charakter projektu możliwy był dzięki zaproszeniu do współpracy i zaangażowaniu w jego realizację nauczycieli z tych placówek. Podczas zajęć lekcyjnych uczniowie rozmawiali o tym, co to jest smog, jakie zagrożenia niesie oddychanie zanieczyszczonym powietrzem, jak przeciwdziałać powstawaniu smogu, jak postępować, gdy przekroczone są dopuszczalne normy zanieczyszczenia powietrza. Uczniowie utrwalali zdobyte wiadomości przygotowując ciekawe plakaty. Mieli możliwość wykazania się kreatywnością biorąc udział w konkursie pt. „Maskujemy smog – mój projekt maski antysmogowej”,  a poprzez udział w happeningu, sami mogli edukować innych, zwracając uwagę mieszkańców lokalnej społeczność na problematykę zanieczyszczeń środowiska.

ZamaskujSmog

Podczas finałowych spotkań, wszyscy uczniowie objęci projektem, zobaczyli przedstawienia przygotowane przez ich rówieśników, które stanowiły przystępną formę odpowiedzi na pytania:

  • Czym jest smog?
  • Co go powoduje?
  • Dlaczego jest niebezpieczny?
  • Jakie konsekwencje może mieć nadmierne narażenie na szkodliwe pyły?
  • Jak zapobiegać smogowi?
  • Dlaczego warto nosić maseczkę antysmogową?

Kulminacyjnym punktem tej zainicjowanej przez Fundację ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej, było wyposażenie blisko tysiąca czwartoklasistów w wysokiej jakości maski antysmogowe z najlepszymi filtrami HEPA N99 oraz active carbon (filtrem węglowym) przeciw tlenkom siarki i azotu. 

Fotorelację z happeningu w Szkole Podstawowej nr 8 w Tarnowie możesz zobaczyć tutaj.

Zachęcamy Was wszystkich, aby uważnie śledzić informacje nt. stanu powietrza w miejscach Waszego zamieszkania. Dbajcie o swoje zdrowie zakładając maseczkę antysmogową, jeśli przekroczone są dopuszczalne normy zanieczyszczeń powietrza!

Piszą o nas:
Tarnów – Zamaskuj smog
Radio Centrum – Zamaskuj smog
Nasze Miasto – Dzieci z Wawra dostaną maski antysmogowe
Wiadomości sąsiedzkie – Zamaskuj smog! z Fundacją ONICO
Trendy Mama – Akcja Fundacji AD NOVUM: „Zamaskuj smog!”
Polskie Radio Lublin – Antysmogowe maski dla lubelskich uczniów
TVP Lublin – akcja „Zamaskuj smog!”