Pierwsza wycieczka do Warszawy już za nami

19 lipca pierwsi uczestnicy przyjechali do Warszawy, aby wziąć udział w naszym projekcie „słONICOwe wakacje”.

Dwadzieścioro młodych ludzi mieszkających w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej we Franciszkowie wyruszyło z samego rana, aby zobaczyć najciekawsze miejsca w Warszawie. Wśród nich było Centrum Nauki Kopernik, gdzie każdy mógł samodzielnie dotknąć i poczuć naukę na własnej skórze. Dużo radości dało wydostanie się z tonącego statku – przechylony o 26 stopni, z migającymi światłami, dawał poczucie, że naprawdę jest się zmuszonym do ewakuacji z tonącego okrętu. Po zwiedzaniu, niestety zbyt krótkiemu, bo atrakcji w Koperniku jest mnóstwo, poszliśmy na pyszny obiad jeszcze w Koperniku.

Następnie, przejechaliśmy autokarem, aby uczestniczyć w warsztatach w drugim z zaplanowanych miejsc – Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, gdzie niesamowici Edukatorzy przekazali nam wiedzę na temat historii, kultury i religii ludności żydowskiej zamieszkującej tereny Rzeczypospolitej przez wieki. Podczas warsztatów uczestnicy byli podzieli na dwie grupy ze względu na wiek, dzięki czemu dla wszystkich były to interesujące zajęcia.

Korzystając z dobrej pogody, postanowiliśmy po warsztatach nie wracać jeszcze do Franciszkowa, tylko pozostać na chwilę w Warszawie i zobaczyć warszawską Starówkę. Mieliśmy okazję podziwiać Kolumnę Zygmunta III Wazy, którą ufundował jego syn Władysław IV Waza oraz Zamek Królewski – dawną siedzibę królów polskich – zniszczony podczas II Wojny Światowej i odbudowany przez warszawiaków.

Na zadane dzieciom pytanie, czy im się podobało, można było usłyszeć gromkie „taaaaak!!!” – to krótkie, choć przeciągnięte słowo jest informacją, że na pewno warto organizować więcej takich wycieczek.

Niestety, dzień jest zawsze za krótki – dlatego też cała wycieczka wyruszyła z powrotem do Franciszkowa. Liczymy na to, że jeszcze się spotkamy:-)

Poniżej możecie zobaczyć kilka zdjęć z naszej wycieczki – z Centrum Nauki Kopernik oraz Starówki: